Dzirkstele.lv ARHĪVS

Ar spēku balsi neatgūt

ILZE VAINOVSKA

2013. gada 11. oktobris 00:00

74
Ar spēku balsi neatgūt

Laiks drēgns, klepus, aizsmakums klāt – jāķeras pie sīrupiem un farmācijas brīnumiem vai tautas aptiekas. Tomēr, ja balss aizsmok pusaudzim, jāpatur prātā, ka varbūt laiks pārmaiņām un sīrupi nepalīdzēs. Jebkurā gadījumā – ja balss pazūd, nevajag mēģināt klaigājot to dabūt atpakaļ, tā sagādājot balsenei papildu slodzi. Turklāt čukstēšana šādos brīžos var būt tikpat nedraudzīga balsij, cik kliegšana – abos gadījumos balss saites tiek piespiestas darboties “nepareizi”.

“Lūst” visiem
Patiesībā jau nelūst nekas, un vīriešiem raksturīgais, izteiktais gāmurs nepavisam nav kaut kāda tur “lūzuma” sekas, bet gan balsenes uzbūves īpatnība – sievietēm balsene ir apaļa, vīriešiem ovāla, augot lielākai, mainās tās novietojums kaklā aiz vairogskrimšļa, ar labsirdīgu smaidu izskaidro otorinolaringologs Ādolfs Svolaks.
Balss lūzums apzīmē pārmaiņas balsenē, ko nosaka straujas augšanas posms gan puišiem, gan meitenēm, apmēram no 10 līdz 14, 15 gadiem. “Strauja augšana hormonu ietekmē tad notiek visos līmeņos. Pat aizkuņģa dziedzeris tad piedalās! Balsene jau nav pati par sevi un kaut kas viens, arī tā aug, tur ir vismaz trīs pāra, trīs nepāra skrimšļi, kas savienoti ar saitēm un locītavām. Tāpat arī balss tembrs dzīves laikā veidojas no daudziem apstākļiem – kāds krūškurvis, kā strādā diafragma, kā rezonē deguna blakusdobumi, kāda ir kakla gļotāda, pat kādu hormonālo kontracepciju lieto,” skaidro ārsts.
Lai arī puišiem balss mainās radikālāk, ar sūdzībām par balss izmaiņām pie ārsta biežāk vēršoties meitenes. Tradicionāli – dakter, man būs ieskaite solfedžo vai atbildīgs koncerts, bet balss pazūd, mainās pati no sevis. “Šādos brīžos nevajag darīt neko, izņemot balss saudzēšanu. Ja grib izaugt par labu dziedātāju, vajag dziedāt pareizi, sākot no bērnudārza, kas ir īstais vecums – pierast iesildīties, iedziedāties. Dziedāt, nevis bļaut. Nesamocīt balsi. Vēlāk, kad sākas pārmaiņas, jāpiebremzē, jāpaņem pauze, un viss notiks normāli,” ieteic Ā. Svolaks. Straujas augšanas posms ir bīstams lielai slodzei – to ņem vērā sportisti, ar to jārēķinās arī vokālajiem pedagogiem un visiem, kuri balsi grib lietot ilgi un laimīgi. Balsenei sevišķu postu nodara smēķēšana, taču, kā vēsta melnais humors, smēķēt tagad sāk tik agri, ka līdz pusaudža gadiem parasti jau atmet.

Nedarīt pāri un nemocīt
Teju ikviens zina, kā balss aizsmok, ja visu vakaru auro līdzi līdzjutēju pulkam vai piedalās dziesmu karos. “Nāvējošs” balsij kādam ir auksts alus, citam – auksts piens. Aizsmakums pusaudzim var liecināt par pārmaiņu sākšanos, ko pavada citas ķibeles – dziedot “noraujas” īstā nots, prāts grib, bet balss nevar noturēt melodiju. Kamēr nostabilizējas balss, uzrodas kādas čīkstošas, ķērcošas skaņas. Sāpes “lūzumam” nav raksturīgas, mierina Ā. Svolaks. Tās drīzāk liecina par rīkles iekaisumu vai caurvēja sapūstiem kakla muskuļiem, skatoties, kura vieta sāp. Balss pārmaiņa var ilgt pat gadu vai divus, citam tas notiek ātrāk, citam – lēnāk. Lietderīgi ir aprunāties, kā tas bijis vecākiem, vecvecākiem – īpatnības var būt iedzimtas. Aizsmakuma iemesls var būt arī atvilnis, kad kuņģis “uzsit skābi” un tā ir sakairinājusi kaklu. Tad nepieciešams pārdomāt arī ēdienkarti un vispirms tikt vaļā no atviļņa.
Ja balss aizsmakusi, neatkarīgi no vecuma svarīgi ir dot tai atpūtu, regulāri atcerēties “ieeļļot” balss saites. Vērtīgāks ir silts, ne karsts dzēriens. Nečukstēt, nekliegt un nemēģināt atdarināt, piemēram, kādus slavenus dziedātājus, jo tad balsene tiek pārslogota. Necensties sevi piespiest runāt citiem sadzirdami par katru cenu.
Ja balss tiek lietota nepareizi, var veidoties tulznas, tūska – līdzīgi kā pēdas ziņo par kurpēm, kas tām nepatīk un nav piemērotas. Tulznas ar laiku sabiezē, gļotādā var veidoties “dziedātāju mezgliņi”, kurus izoperē, ja tie traucē.

    uzziņai
◆ Dzert pietiekami bieži šķidrumu nepieciešams arī tamdēļ, lai balss saites slīdētu, nevis berztos viena gar otru.
◆ Gļotādu mīkstināšanai labi der soda jeb nātrija karbonāts, tādēļ ieteicams dzert karbonizētu minerālūdeni vai arī siltu pienu ar medu, kam pievienota šķipsniņa dzeramās sodas, lietot aerosolu ar smilts­ērkšķu eļļu.
◆ Pret aizsmakumu var izmēģināt inhalācijas, kas sasilda, mitrina un nomierina gļotādu – ūdens, kur vārīti kartupeļi ar visu mizu; karote medus uz glāzi karsta ūdens.
◆ Ilgstošs aizsmakums pieaugušajiem, svešķermeņa sajūtā rīklē, nelielas sāpes rijot, kā arī klepus var būt arī balsenes audzēja pazīmes. Audzējam progresējot, var pazust balss, spēja norīt ēdienu, ir apgrūtināta elpošana. Ielaistos gadījumos no mutes jūtama stipra, nepatīkama smaka.
◆ Reizēm cilvēkam ir tieksme krekšķināt, viņam šķiet, ka kaklā kaut kas traucē. Visbiežāk krekšķināšanas cēlonis ir gļotādu sausums, sevišķi sievietēm klimaksa laikā, vai arī nervozitāte. Šie iemesli visbiežāk izraisa kamola sajūtu kaklā.