Maza interese par ētikas kodeksa izveidi
Kā reaģēt, ja deputāts vai domes darbinieks rīkojies necienīgi? Izrādās, ka Gulbenes novada domē nav sava ētikas kodeksa, līdz ar to nav arī formulētas uzvedības normas, kas atbilst labai reputācijai, un nav arī oficiāla pamata reaģēt situācijās, kad kāds uzvedies necienīgi.
Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Nikolajs Stepanovs “Dzirkstelei” saka, ka pašlaik tiek revidēts pašvaldības nolikums. “Vajadzēs vai ne tur iestrādāt arī ētikas normas, to izlems deputāti,” viņš bilst. N.Stepanovs uzskata: “Ētikas normas ir jāievēro visiem, sākot ar priekšsēdētāju un beidzot ar visiem pārējiem darbiniekiem. Visiem cilvēkiem būtu jāuzvedas ētiski un jāzina, kā uzvesties sabiedrībā, kā mājās, kā diskotēkā un kā bērēs.”
Regulē darba līgums un iekšējie noteikumi
Jau tagad novada domē iekšējā kārtība lielā mērā regulē šādu prasību ievērošanu, arī katrā darba līgumā ir ietverta prasība ievērot vispārpieņemtās ētikas normas, “Dzirkstelei” apstiprina domes Juridiskās un personālvadības nodaļas vadītāja Vita Kravale. Piemēram, ir neētiski “palaist muti” un izpaust privāto informāciju, kuru cilvēki uztic domes darbiniekiem iedzīvotāju pieņemšanas laikā. Dienesta automašīnas ir aizliegts izmantot, piemēram, brīvdienu braucienam uz medībām vai uz veikalu “Valleta” Valmierā. Tāpat no domes datoriem nav paredzēta piekļuve portālam “Draugiem.lv” un tamlīdzīgiem. Tomēr V.Kravale pieļauj, ka ir arī tādi domes darbinieki, kuriem pietiek prāta un laika apiet šo un citus aizliegumus.
“Ja deputāti nolems, ka vajag izstrādāt ētikas kodeksu, to izdarīsim bez problēmām”, saka V.Kravale. Viņasprāt, pašvaldības darbiniekam, deputātam ir jāievēro ētikas normas darbā un arī ārpus darba laika. Taču sodīt kādu deputātu par ētikas pārkāpumu vienalga būšot problemātiski. Drīzāk tas var notikt tad, ja tiek pārkāptas darba tiesību normas.
Kodeksu vajag bandītiem, nevis deputātiem!
“Dzirkstele” aptaujāja vairākus novada domes deputātus, lai noskaidrotu viņu viedokli par ētikas kodeksa nepieciešamību pašvaldībā. Neviens no viņiem nespēja iedomāties kādu “kliedzošu” ētikas pārkāpumu novada domē. Deputāts Dzintars Poļaks no nacionālās apvienības “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” uzskata, ka ētikas kodekss pašvaldībā vajadzīgs vienīgi tad, ja tas reāli darbotos. “Vispirms būtu jāformulē, ko gribam sasniegt, kas mums nav kārtībā, kur mums ētika klibo. Un tad jādomā, kā to labot,” viņš saka. Deputāts Intars Liepiņš no partijas “Vienotība” uzskata, ka jautājums par ētikas kodeksu deputātiem ir “jocīgs un interesants”, jo tas nozīmējot, ka ir vēlme deputātu uzvedību “saturēt normas robežās” gadījumos, kad kāds uzvedas “neatbilstoši situācijai un iet ārpus rāmjiem”. Pēc I.Liepiņa domām, deputātiem un pašvaldības darbiniekiem ir ne tikai pašiem atbilstoši jāuzvedas, bet pat jārāda priekšzīme citiem. “Kodeksi un likumi ir vajadzīgi bandītiem, noziedzniekiem, nevis deputātiem,” domā I.Liepiņš. Līdzīgi domā deputāts Ivars Kupčs no partijas “Vienotība”. Viņaprāt, deputātam vai pašvaldības darbiniekam “pašam ir jāapzinās, kādā statusā atrodas”, sevišķi jau, kā norāda viņš, to svarīgi atcerēties tiem, kurus ievēl tauta. I.Kupčs ir par koleģialitāti. Viņaprāt, pamanot neētisku rīcību kāda deputāta uzvedībā, ir tikai normāli par to izrunāties aci pret aci.
Deputāte Sandra Daudziņa no Latvijas Zemnieku savienības saka: ir daudz dažādu normatīvo aktu, kas regulē deputātu un pašvaldības darbinieku uzvedību. “Ja ir runa ir par ētiku... Grūti paredzēt visas situācijas, tās aprakstīt un iekļaut ētikas kodeksā! Manuprāt, pieeja šim jautājumam ir diezgan individuāla,” viņa prāto. Runājot par deputāta reputāciju, S.Daudziņa atzīst, ka tā nepieciešama, kad ir runa par publisko tēlu, kā arī privātajā telpā. Taču viņa apšauba, vai, piemēram, laulības pārkāpšana šodien uzskatāma par neētisku rīcību. “Paskatieties uz mūsu sabiedrības augstākajām aprindām! Man ir sajūta, ka viens otrs pat dižojas ar to!” saka S.Daudziņa.
Ne visām partijām ir savs ētikas kodekss
No četrām novada domē pie varas esošajām partijām trijām ir formulētas ētikas normas - “Vienotībai”, “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” un Latvijas Zemnieku savienībai, kurai ir pašai sava Goda tiesa. Piemēram, “Vienotības” ētikas kodeksā rakstīts, ka partijas biedra pienākums ir “izvēlēties tādu uzvedības stilu, kas neapkaunotu partiju un neradītu šaubas par objektīvu un godīgu pienākumu pildīšanu”. Sava ētikas kodeksa nav partijai “Reģionu alianse”, no kuras saraksta ievēlēts Gulbenes novada domes priekšsēdētājs.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"