Dzirkstele.lv ARHĪVS

Godinās novadniekus Imantu un Gido Kokarus

Malda Ilgaža

2011. gada 20. septembris 17:42

1236
Godinās novadniekus Imantu un Gido Kokarus

Gulbenes kultūras centrā 15.oktobrī pulksten 16.00 notiks mūsu izcilo kordiriģentu, novadnieku dvīņubrāļu Imanta un Gido Kokaru godināšanas pasākums.

Godināšanas pasākumā kopā ar abiem jubilāriem būs klāt arī kamerkoris "Ave sol", komponists Mārtiņš Brauns, kurš septembrī svin savu sešdesmito dzimšanas dienu. Pasākumā piedalīsies arī Imanta dēls Uldis Kokars, kurš ir ne tikai Gulbenes novada koru virsdiriģents, bet arī mūzikas maģistrs, mūzikas pedagogs un izdevējs.

 

Gulbenes novada domes Izglītības, kultūras, un sporta nodaļas vecākā konsultante Edīte Siļķēna stāsta, ka godināšanas pasākumā piedalīsies arī novada skolēnu kori, jauktie kori un sieviešu kori, kā arī Gulbenes mūzikas skolas pūtēju orķestris diriģenta Donāta Veikšāna vadībā. Pasākumu vadīs Gulbenes mūzikas skolas direktore Austra Veikšāne, bet režiju veidos Lizuma kultūras nama vadītāja Elita Dūte. Godināšanas pasākumā varēs piedalīties visi, kas vien vēlēsies.

 

"Mēs ārkārtīgi lepojamies ar saviem izcilajiem novadniekiem, tāpēc viņus sagaidīsim jau uz novada robežas. Ir plānots pa ceļam uz Gulbeni iebraukt arī Beļavas pagasta Ozolkalna pamatskolā," stāsta E.Siļķēna. Tagadējā Ozolkalna pamatskola ( no 1929. līdz 1936.gadam Blomes pamatskola) bija Vecgulbenes pagasta pirmā skola.

 

Kormūzikas leģendas

Pirms 90 gadiem, kad 1921.gada 16.augustā īsi pirms pusnakts pasaulē nāca Imants, bet uzreiz pēc pusnakts - 17.augustā - Gido, neviens pat iedomāties nevarēja, ka ir piedzimušas latviešu kora mūzikas leģendas, kas visu savu mūžu līdz par šai dienai dzīvo ar pārliecību, ka latviešiem koru dziedāšana ir pielīdzināma reliģijai. Bērnību abi brāļi pavadīja tolaik Vecgulbenes pagasta "Avotiņos" lauksaimnieku ģimenē, kurai nebija sveša mūzika. Jo tēvs Aleksandrs Kokars spēlēja klarneti, bet māte Marija Kokare skaisti dziedāja.

 

Muzikāli bija arī abi pārējie Kokaru dēli. Savulaik tikusi izveidota brāļu Kokaru kapela un vokālais kvartets. Viņi muzicējuši arī skolas pūtēju orķestrī, dziedājuši skolas korī un iesaistījušies arī salona orķestrī. Viņu skolasbiedrene Vilija Mauriņa, kura dzīvo Rīgā un šogad nosvinēja 91. dzimšanas dienu, atceras, ka Imants un Kokars skolā esot bijuši lieli delveri, bet ļoti muzikāli apdāvināti puikas.

 

"Es lepojos, ka esmu mācījusies kopā ar Imantu un Gido Kokariem. Uzskatu, ka viņi ir tie dižgari, kas pasaulei atklāja Latviju, kur augstā godā tiek turēta kora māksla," piebilst sirmā kundze.

 

Dzimtas lielākā bagātība

Mūzika ir uzskatāma par Kokaru dzimtas lielāko bagātību. Arī kādā intervijā abi brāļi nenoliedz, ka viņos esot iedzimtas zināšanas, kā ir jāstrādā ar kori, lai tas skanētu. Rīgas kamerkoris "Ave sol", vīru koris "Dziedonis", Tautas koris "Daile", Bauskas rajona skolotāju koris "Daina", Cēsu skolotāju koris "Beverīna" par laureātu tituliem un gūtajām uzvarām dažādos konkursos var pateikties Imantam un Gido Kokariem.

 

Abiem brāļiem ir liela pedagoģiskā un profesionālā darba pieredze, kas atalgota ar dažādiem apbalvojumiem, starp kuriem ir arī Triju Zvaigžņu ordenis.

 

Pirms 11 gadiem 2000.gada 6.jūlija laikrakstā "Dzirkstele" Imants ir teicis, ka "mēs dziedam, lai dziesmā atrastu garīgo brīvību un dvēseles mieru, kas paceltos pāri ikdienas rūpēm. Dziesmu svētki ir Latvietības skaņu cietoksnis, kurā glabājas latviešu tautas dzīvais gars."