Zemi kopj pērnā gada līmenī
Šogad apstrādātiem jābūt 70 procentiem no kadastrā esošas lauksaimniecībā izmantojamās zemes
„Lauksaimniecībā izmantojamās platības Gulbenes novadā esam pilnībā apsekojuši, vērtējot vairākās pozīcijās – kopts, nekopts, aizaudzis, būvniecība un nepļauts. Esam aprēķinājuši, kādas procentuāli ir šīs pozīcijas. Salīdzinājumā ar pagājušo gadu nekas īpaši nav mainījies,” informē Ziemeļaustrumu reģionālās lauksaimniecības pārvaldes vadītāja vietniece Elita Mozule. Rezultāti ir apkopoti un liecina, ka novadā lauksaimniecībā izmantojamās platības 86 procentu apmērā ir koptas.
Ziemeļaustrumu reģionālās lauksaimniecības pārvaldes Kontroles un uzraudzības daļas astoņi inspektori ir pabeiguši lauksaimniecībā izmantojamo platību apsekošanu gandrīz visās Gulbenes novada lauku saimniecībās. Ir pārbaudītas 8402 kadastra vienības.
„Apsekojot lauksaimniecībā izmantojamās zemes, 2012.gadā tās uzskatīja par koptām, ja tika apstrādāti tikai 30 procenti no kadastrā esošās lauksaimniecības zemes. Sākotnēji mums šķita, ka situācija būs mazliet sliktāka nekā pērn, bet procentuālie rādītāji apmēram ir tādi paši,” turpina E.Mozule. Apsekošanas un kontroles nav biedējošas lauksaimniekiem, kuri ir pieteikušies atbalstam un godprātīgi izpildījuši savas saistības. Šīs pārbaudes palīdz novērst ne tikai nepamatotu naudas izmaksu, to piemēro arī nekustamā īpašuma nodokļa aprēķinam. Tās ir pašu lauksaimnieku interesēs.
Maksā dubulto nodokli
E.Mozule nenoliedz, ka ir lauksaimnieki, kuri, piemēram, īpašumā esošās lauksaimniecības platības nekopj pat vairākus gadus pēc kārtas, nenopļautās platības sāk aizaugt ar krūmiem un kokiem. „Ir saimnieki, kuri šo lauksaimniecībā izmantojamo zemi transformē par meža zemi. Tad, kad šī transformācija ir notikusi un arī dokumenti ir sakārtoti, platības tiek izņemtas no lauksaimniecībā izmantojamas zemes kopējā apjoma. Gadījumos, kad dokumenti nav sakārtoti līdz galam, platības tiek uzrādītas kā aizaugusi lauksaimniecībā izmantojamā zeme,” uzsver speciāliste. Šādas platības lauksaimnieki nepiesaka tiešajiem platību maksājumiem, jo saprot, ka maksājumus nesaņems.
„Toties pašvaldība, kuras teritorijā atrodas konkrētai personai piederošā aizaugusī, nekoptā platība, tai nosaka dubultu nekustamā īpašuma nodokli, kas ir trīs procentu apmērā. Apsekošanas rezultātus nododam katrai pašvaldībai, norādot, kuriem kadastriem ir piemērojams paaugstinātais nekustamā īpašuma nodoklis. Novadā veic aprēķinus un izsūta nodokļu paziņojumus,” stāsta E.Mozule. Apsekojot saimniecības, reizēm gadās neatbilstības, kuras tiek risinātas. Gadās, ka līdz nekustamā īpašuma nodokļa saņemšanas brīdim īpašnieks ir sakopis savu īpašumu un nepiekrīt dubultajam nodoklim, tāpēc apsekot nākas atkārtoti.
„Lai pēc apsekojuma nerastos domstarpības, šogad tiek veikta fotofiksācija aizaugušajām, nekoptajām platībām lauksaimniecībā izmantojamajās zemēs,” norāda E.Mozule.
Lauku atbalsta dienests atgādina
Zemju apsekošanu Lauku atbalsta dienests veic katru rudeni un atgādina, ka lauksaimniecībā izmantojamā zeme tiek uzskatīta par apstrādātu, ja līdz 1.septembrim ir apstrādāti 70 procenti no kadastrā esošās lauksaimniecībā izmantojamās zemes. Jaunā prasība stājās spēkā ar šī gada 1.janvāri un tiek piemērota nekustamā īpašuma nodokļa aprēķinam, sākot ar 2014. taksācijas gadu.
Fakti
◆ Gulbenes novadā 86 procenti lauksaimniecībā izmantojamo platību ir koptas.
◆ Nekoptas – 7 procenti.
◆ Aizaugušas – 3 procenti.
◆ Nepļautas – 2,5 procenti.
◆ Notiek būvniecība un platība nav kopta – 0,5 procenti.
Biežāk konstatētie
pārkāpumi:
◆ atbalstam piesaka lauksaimniecībā izmantojamo zemi, kas nav apstrādāta, ir sākusi aizaugt ar krūmiem, nav pļauta zāle, ir pārpurvojusies vai tajā ir latvāņi;
◆ zālāji nav noganīti un vismaz reizi gadā nopļauti;
◆ atbalstam pieteikta visa īpašumā esošā zemes platība, nevis faktiski apsaimniekotā.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"