Saimnieko trīs paaudzes
Lizuma pagasta zemnieku saimniecības „Cīruļi” saimnieku darbu novērtē ar pagasta pārvaldes Atzinības balvu
Šogad aprit 15 gadu, kopš Lizuma pagasta „Cīruļu” saimnieki Biruta un Modris Reiznieki reģistrēja savu zemnieku saimniecību. Par godu Latvijas dzimšanas dienai viņi saņēma Lizuma pagasta pārvaldes Atzinības balvu. Tai zemniekus bija ieteikuši lizumnieši.
Atceroties saimniekošanas pirmsākumus, Biruta atzīst, ka pirmie gadi nav bijuši viegli un tikai ar neatlaidīgu un pārdomātu saimniekošanu izdevies palielināt gan lopu skaitu, gan gūt labus ienākumus.
„Pirmos saimniekošanas gadus iespējams salīdzināt ar rungu, kam ir divi gali. Lai sāktu saimniekot, bija jāņem lielāks kredīts, bet to nevarējām dabūt, jo tad vēl nebija ienākumu. Sapratām, ka bankā ir jāņem mazi aizdevumi. Pamazām viss virzījās tikai uz priekšu. Šobrīd mums ir vairāki projekti, bet visi aizdevumi ir atmaksāti,” stāsta Biruta. Visi, kas pagastā pazīst „Cīruļu” saimniekus, viņus raksturo kā mērķtiecīgus un godprātīgus lauksaimniekus.
Plāno rekonstruēt fermu
Kopš pagājušā gada saimniecība var lepoties ar jaunu un plašu lauksaimniecības šķūni, kas tapis, iesniedzot projektu Lauku atbalsta dienestā. Ar nepacietību saimnieki gaida, kad tiks atvērta jaunā projektu iesniegšanas programma 2014. līdz 2020.gadam, lai startētu ar jaunu projektu. „No SIA „Brīvzemnieki” pērn iegādājāmies lopu novietni, ko esam iecerējuši rekonstruēt. Jau vairākus gadus neesam skaitliski palielinājuši slaucamo govju šķirnes ganāmpulku, jo, lai to darītu, līdzšinējā novietne ir par mazu. Lai gan rekonstruēsim iegādāto novietni, tajā ir tikai 50 vietas, tāpēc diezin vai vairāk par 30 slaucamām govīm turēsim,” prāto Biruta. Savulaik saimniecība pienu pārstrādei nodevusi „Cesvaines pienam”, bet nu jau daudzus gadus tā ir iesaistījusies lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajā sabiedrībā „Māršava”. „Esam ar šo sadarbību ļoti apmierināti. Savulaik sadarboties ar „Māršavu” mūs piespieda akciju sabiedrības „Cesvaines piens” atteikums pieņemt no mums pienu. Atlīdzību saņemam regulāri. Mums šī sadarbība ir izdevīga un veiksmīga, tāpēc uzskatām, ka esam izdarījuši pareizo izvēli,” vērtē „Cīruļu” saimniece, kura saimniecībā atbild par finansiālajiem jautājumiem.
Audzēs ziemas rapsi
Saimniecībā otra ražošanas nozare ir graudkopība, bet šogad pirmo gadu aptuveni 20 hektāru platībā iesēts ziemas rapsis. Biruta skaidro, ka izšķirties par labu ziemas rapša audzēšanai likusi ziņa, ka ir paredzēts aizliegt vasaras rapša sēklu kodināšanu. „Šāds aizliegums liek šaubīties, vai vasaras rapsi vispār varēs izaudzēt,” prāto Biruta. Saimniecībā audzē arī zālājus. Kopumā tiek apsaimniekoti 190 hektāri lauksaimniecībā izmantojamo platību, kurās ietilpst arī nomas zeme. „Nav jēgas nemitīgi palielināt platības, jo tad būs grūti visu kārtīgi izdarīt. Tuvumā nav arī brīvu zemes platību, bet iegādāties zemi tālu no saimniecības arī nav īsti pareizi,” saka Biruta un priecājas, ka Lizuma pagastā ir lieli lauku uzņēmēji, kuri paši apsaimnieko lielas platības. Graudus „Cīruļi” nodod graudu kooperatīvam „Latraps”, kā arī nelielu daļu Vidzemes agroekonomiskajai kooperatīvajai sabiedrībai, jo pašiem nav savas graudu kaltes. Saimniece pieļauj, ka kādreiz nākotnē, iespējams, tiks būvēta sava graudu kalte. „Cīruļu” saimniece smejas, ka laikam nevienā zemnieku saimniecībā nepienāk tāds brīdis, kad negribas iegādāties kaut ko jaunu. Arī „Cīruļos” lauksaimniecības tehnika, kas savulaik iegādāta „Sapard” projektā, nolietojas, tāpēc nākotnē būs jādomā par tehnikas parka atjaunošanu un arī paplašināšanu.
Ģimenes saimniecība
„Cīruļos” zem viena jumta dzīvo un saimnieko trīs paaudzes. Vecākiem neaizstājams palīgs ir jaunākais dēls Mārtiņš, kurš sevi saista tikai ar saimniekošanu laukos. „Par to man un vīram ir ārkārtīgi liels prieks, jo tas liek arī mums turēties līdzi jaunajiem, neļaujot ieslīgt bezcerībā, ka paši strādāsim, kamēr varēsim, un pēc tam – viss. Tagad ir pārliecība, ka mūsu iesāktais turpināsies. Arī mazdēls Emīls vismaz pagaidām izrāda interesi par visu, kas notiek laukos. Atceros, ka Mārtiņam jau skolas gados bija interese par laukiem. Varbūt tas ir tāpēc, ka vecākajiem bērniem, ar kuriem kopā likām neskaitāmās siena gubas, jo nebija tehnikas, jau viss bija tā apnicis, ka viņi rāvās projām no laukiem, bet Mārtiņam kā jaunākajam tas laiks pagāja vieglāk. Ja mēs nebūtu savulaik piekrituši iesaistīties projektā, iegādājoties tehniku, tad droši vien šodien arī lopu vairs nebūtu, bet, lopbarības sagatavošanas procesam kļūstot vieglākam, viss pamazām aizgāja,” spriež Biruta un par šo gadu saka, ka tas saimniecībai bijis veiksmīgs.
Fakti
◆ Zemnieku saimniecība „Cīruļi” reģistrēta 1998.gadā.
◆ Galvenās ražošanas nozares ir piena lopkopība un graudkopība.
◆ Apsaimnieko 190 hektārus lauksaimniecībā izmantojamās zemes.
◆ Sadarbojas ar graudu kooperatīvu „Latraps”, Vidzemes agroekonomisko kooperatīvo sabiedrību un kooperatīvo sabiedrību „Māršava”.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"